
Mažeikių turizmo ir verslo centre (TVIC) vyko projekto „Socialinio verslumo kūrimo ir plėtros skatinimas Telšių regione“ pristatymas. Į pirmąjį susitikimą pakviesti mažeikiškiai: kadangi į šį projektą įsijungė Telšių, Plungės rajono bei Rietavo savivaldybės gyventojai, ketinantys kurti savo verslą, tokie mokymai vyks ir jų miestuose.
Motyvų – ne vienas
Sveikinimo žodį projekto dalyviams tarė ir savo mintimis apie tai, kaip regionuose reikia įsisavinti vyriausybės pasiūlymus dėl socialinio verslo steigimo. dalijosi Mažeikių rajono savivaldybės mero pavaduotoja Sigutė Bernotienė.
Apie paties projekto esmę, jo tikslus ir laukiamą rezultatą kalbėjo Mažeikių TVIC direktorė Jolanta Gintalienė. Ji pristatė ir projekto partnerius: Plungės technologijų ir verslo mokyklą, Telšių apskrities verslo inkubatorių bei Rietavo turizmo ir verslo informacijos centrą.
Socialinio verslo plėtrą šalyje skatina Vyriausybė. J. Gintalienė pateikė ne vieną motyvą, dėl kurio atsirado toks poreikis ir kodėl prireikė vykdyti mokymų projektus. Visų pirma pastebėta, kad socialinio verslo subjektai turi ribotas galimybes plėtoti tvarią veiklą ilguoju laikotarpiu, be to, mažėjant bei esant mažai gyventojų populiacijai Telšių regione formuojasi ir maža rinka.
„Atkreiptas dėmesys ir į padėti kaimuose: juose senėja visuomenė, tad rinkoje dominuoja verslai ir subjektai, orientuoti į mažiausios kainos prekių ir paslaugų teikimą. O kodėl, jei yra galimybės verslą negali pradėti vyresnieji kaimo žmonės? Juk egzistuoja daugybė amatų, kuriais vyresnieji kaimo žmonės gali sėkmingai užsiimti, o gautą produkciją realizuoti“, – teigė J. Gintalienė.
Naudingi įvairiose srityse
Propaguoti socialinį verstą skatina ir emigracija ir nedarbas, kvalifikuotų darbuotojų trūkumas, problemos su infrastruktūra – vis mažesniam gyventojų skaičiui tenka našta išlaikyti reikšmingą infrastruktūrą, uždarinėjamos mokyklos, kitos organizacijos, tai lemia ir žemas mokslo, verslo, viešojo sektoriaus, bendruomenių, NVO ir kitų suinteresuotų šalių bendradarbiavimas.
Pristatydama projektą, J. Gintalienė dėmesį atkreipė į numatomų sukurti socialinių verslų naudingumą: siekiant socialinio poveikio, vykdant veiklą bus sprendžiamos visuomenės socialinės problemos, pvz., efektyviai naudojant gamtos išteklus, tvarkant atliekas, apsaugant biologinę įvairovę ir kraštovaizdį, globojant gyvūnus, socialinis verslas galimas ir kultūrinėje veikloje, medicinoje, visuomenės sveikatinime bei kitose įvairiose srityse.
„Tai gali būti ir žmogaus teisės, pilietiškimo ir patriotiškumo ugdymas ir su tuo susijusios sritys, žmogaus teisių ir lygių galimybių gynimas ir užtikrinimas, netgi kai kurių socialinių paslaugų tiekimas ir kita“, – kalbėjo Mažeikių TVIC vadovė.
Kreiptis individualiai
Užsiimti socialiniu verslu gali Telšių regiono verslininkai, pilietiški bei atsakingi socialūs asmenys.
„Tai gali būti studentai, baigę mokslus užsienyje ar kituose miestuose, sugrįžę buvę Telšių regiono gyventojai, samdomi darbuotojai bei kiti, norintys Telšių apskrityje daryti verslą, sprendžiantį socialines problemas, aktualias mūsų regionui“, – teigė J. Gintalienė
Plungės technologijų ir verslo mokyklos Vystymo skyriaus vedėjas Gediminas Stonys pasakojo apie socialinio verslo galimybes ir bendradarbiavimą su projekto partneriais.
Laima Dockevičienė, Rietavo turizmo ir verslo informacijos centro direktorė savo kalboje didžiausią dėmesį skyrė projektams, kuriuos jau įgyvendina jų centras.
VšĮ „Versli Lietuva“ projektų vadovė Aušra Pulauskaitė pristatė viešųjų paslaugų perdavimo galimybes socialiniam verslui, nušvietė jau egzistuojančius sėkmingus socialinių verslų pavyzdžius Lietuvoje.
Projekto „Socialinio verslumo kūrimo ir plėtros skatinimas Telšių regione“ vertė iš viso – 257.013,60 Eur, iš jų – projektui įgyvendinti ES lėšų skiriama iki – 221.445,58 Eur, nuosavas visų partnerių indėlis – 35 568,02.
Susidomėjusius socialinio verslo kūrimu, dėl konsultacijų J. Gintalienė siūlo kreiptis individualiai. Tam Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centre reikalinga išankstinė registracija tel.: +370 443 67 177, el. p. mtvic@roventa.lt
Saulius RUDŽIONIS
Autoriaus nuotr.