Ausų gydytojai: kada kreiptis ir kokias paslaugas teikia

Read Time:5 Minute, 48 Second

Girdėti pasaulį visu jo grožiu: kada ausų specialistai tampa mūsų gelbėtojais

Tylus lietaus barbenimas į palangę, vaiko juokas kieme, mylimo žmogaus šnabždesys – garsų pasaulis toks turtingas ir prasmingas. Tačiau kai ausyse pradeda spengti, kai pokalbiai tampa migla, o rytinis paukščių čiulbėjimas vis sunkiau pasiekia sąmonę, suprantame, koks trapus yra mūsų klausos pasaulis. Miesto gyventojai, susidūrę su ausų problemomis, dažnai nežino, kada jau metas kreiptis į specialistą ir kokios pagalbos galima tikėtis mūsų nedideliame, bet mediciniškai aprūpintame mieste.

Ausų, nosies ir gerklės gydytojai, liaudyje vadinami tiesiog „ausų gydytojais” arba otorinolaringologais, yra tie nematomieji herojai, kurie padeda mums išgirsti pasaulį tokį, koks jis yra. Jų kabinetuose kasdien apsilanko ir senyvo amžiaus žmonės, praradę dalį klausos, ir maži vaikai su užsitęsusiu ausies skausmu, ir jauni žmonės, kenčiantys nuo ūžesio galvoje po triukšmingo koncerto.

Ausies šnabždesiai: simptomai, kurių nevalia ignoruoti

Kiekvienas iš mūsų bent kartą gyvenime yra pajutęs diskomfortą ausyse. Kartais tai būna trumpalaikis pojūtis po maudynių ežere, kartais – kelias dienas trunkantis skausmas po peršalimo. Tačiau esama ženklų, kurie šaukte šaukiasi profesionalios pagalbos.

Vienos iš klinikų pacientas pasakoja: „Maniau, kad ausies skausmas praeis savaime, juk visada taip būdavo. Gėriau arbatą su medumi, dėjau kompresus. Bet kai naktį pašokau iš skausmo, o ant pagalvės pamačiau gelsvą skystį, supratau – reikia gydytojo.”

Irenos atvejis tipiškas – dažnai atidėliojame vizitą pas specialistą, kol situacija tampa kritinė. O štai simptomai, su kuriais derėtų nedelsiant kreiptis į ausų gydytoją:

– Staigus ar progresuojantis klausos praradimas
– Stiprus, nesiliaujantis ausies skausmas
– Pūlių ar kraujo išsiskyrimas iš ausies
– Galvos svaigimas, susijęs su pusiausvyros sutrikimu
– Nuolatinis spengimas ar ūžimas ausyse (tinitas)
– Svetimkūnio pojūtis ausyje
– Pasikartojančios ausų infekcijos

Ausų gydytojų kabinetuose: ką siūlo mūsų miestas

Ligoninės otorinolaringologijos skyriuje pacientai gali gauti kvalifikuotą pagalbą esant ūmioms ir lėtinėms ausų ligoms. Čia atliekama:

– Išsami ausų apžiūra su specialia įranga
– Ausų plovimas
– Sieros kamščių šalinimas
– Audiometrija (klausos tyrimas)
– Timpanometrija (būgnelio funkcijos įvertinimas)
– Nedidelės chirurginės procedūros

Privačiose Mažeikių klinikose papildomai siūloma:
– Modernūs klausos aparatų pritaikymo sprendimai
– Vestibuliniai tyrimai (pusiausvyros sutrikimams nustatyti)
– Individualios ausų kištukų gamyba plaukikams ir muzikantams

Jaunoji otorinolaringologė Vaida Balčiūnaitė, neseniai pradėjusi praktiką Mažeikiuose, pasakoja: „Pastebiu, kad žmonės dažnai ateina per vėlai, kai problema jau įsisenėjusi. Ypač tai liečia vyresnio amžiaus pacientus, kurie klausos prastėjimą nurašo amžiui ir net nebando ieškoti pagalbos. O juk šiuolaikiniai klausos aparatai yra beveik nematomi ir gali drastiškai pagerinti gyvenimo kokybę.”

Tarp realybės ir mitų: ką iš tiesų gali ausų gydytojas

Aplink ausų gydytojų darbą sukasi nemažai mitų. Vieni tiki, kad ausų plovimas – skausminga procedūra, kiti įsitikinę, kad klausos praradimas – negrįžtamas procesas, su kuriuo belieka susitaikyti.

Mažeikių ligoninėje dirbantis gydytojas Petras Jonaitis, turintis daugiau nei 20 metų patirties, šypsosi išgirdęs tokius teiginius: „Ausų plovimas, atliekamas profesionaliai, nesukelia skausmo. Tai greita ir efektyvi procedūra, ypač kai kalbame apie sieros kamščius. O dėl klausos – taip, kai kurie pažeidimai yra negrįžtami, bet šiuolaikinės technologijos leidžia kompensuoti net ir gana didelius klausos sutrikimus.”

Dar vienas paplitęs mitas – kad ausų krapštukai padeda išvalyti ausis. Iš tiesų jie dažnai tik įstumia sierą giliau į ausies kanalą ir gali pažeisti jautrią ausies odą ar net būgnelį.

„Ausys yra savarankiškai išsivalantis organas,” – aiškina gydytoja Balčiūnaitė. „Sieros gamyba – natūralus apsauginis mechanizmas. Problemos kyla tada, kai bandome ‘padėti’ ausims su krapštukais ar kitais daiktais.”

Vaikų ausų sveikata: tėvų atmintinė

Mažeikiuose, kaip ir visoje Lietuvoje, vaikų ausų infekcijos yra viena dažniausių priežasčių, dėl kurių tėvai kreipiasi į gydytojus. Ypač šaltuoju metų laiku, kai padaugėja peršalimo ligų, mažųjų ausytės tampa pažeidžiamos.

Trijų vaikų mama Kristina dalijasi patirtimi: „Su pirmuoju vaiku bėgdavau pas gydytoją vos tik jis paliesdavo ausį. Dabar, su trečiuoju, jau žinau, kad ne kiekvienas ausies lietimas reiškia infekciją. Bet vis tiek geriau pasitikrinti, jei vaikas skundžiasi skausmu ilgiau nei dieną.”

Gydytojai rekomenduoja tėvams atkreipti dėmesį į šiuos simptomus:
– Vaikas tampo ar trina ausį
– Skundžiasi skausmu
– Blogai girdi, prašo pakartoti
– Iš ausies teka skystis
– Karščiuoja be kitų akivaizdžių priežasčių
– Praranda pusiausvyrą ar koordinaciją
– Tampa irzlus, blogai miega

Mažeikių pediatrė Jūratė Rimkienė pataria: „Mažiems vaikams, ypač iki dvejų metų, ausų infekcijos yra dažnos dėl Eustachijaus vamzdžio anatomijos ypatumų. Jei jūsų vaikas linkęs į pasikartojančias ausų infekcijas, verta apsilankyti pas otorinolaringologą net ir tarp ligos epizodų – kartais reikalinga profilaktinė priežiūra ar specialios rekomendacijos.”

Kaip patekti pas ausų gydytoją: praktiniai patarimai

Nors Mažeikiuose dirba keli otorinolaringologai, kartais tenka palaukti eilėje, ypač jei siekiama patekti pas konkretų specialistą. Štai keletas patarimų, kaip efektyviau gauti reikiamą pagalbą:

1. Planiniam vizitui registruokitės iš anksto – Mažeikių ligoninėje tai galima padaryti telefonu arba internetu per išankstinės registracijos sistemą.

2. Ūmiais atvejais pirmiausia kreipkitės į šeimos gydytoją – jis įvertins situaciją ir, jei reikia, išrašys skubų siuntimą pas specialistą.

3. Privačiose klinikose eilės paprastai trumpesnės, tačiau vizitas mokamas. Verta pasiteirauti, ar klinika turi sutartį su Teritorine ligonių kasa – tokiu atveju dalis paslaugų gali būti kompensuojama.

4. Jei jaučiate, kad situacija kritinė (stiprus skausmas, kraujavimas iš ausies), nedvejodami vykite į Mažeikių ligoninės priėmimo skyrių.

5. Ruošdamiesi vizitui, užsirašykite visus vartojamus vaistus ir ankstesnius gydymus – tai padės gydytojui greičiau susidaryti pilną vaizdą.

Mažeikių gyventojas Antanas pasakoja: „Kai prireikė patekti pas ausų gydytoją dėl nuolatinio spengimo ausyse, šeimos gydytoja išrašė siuntimą. Ligoninėje teko laukti tris savaites, bet privačioje klinikoje galėjau patekti jau po trijų dienų. Pasirinkau palaukti, nes norėjau patekti pas konkretų specialistą, apie kurį buvau girdėjęs gerų atsiliepimų.”

Profilaktika: kaip išsaugoti ausų sveikatą nepasitelkiant gydytojų

Geriausias gydymas – prevencija. Šią tiesą puikiai žino ir Mažeikių otorinolaringologai, kurie pacientams nuolat primena apie paprastus, bet efektyvius būdus išsaugoti ausų sveikatą.

„Dažnai žmonės ateina su problemomis, kurių būtų galima išvengti laikantis elementarių taisyklių,” – sako gydytojas Jonaitis. Štai jo rekomendacijos:

– Saugokite ausis nuo pernelyg didelio triukšmo – koncertuose, sporto renginiuose ar dirbant su triukšminga įranga naudokite ausų kištukus.

– Po maudynių kruopščiai išsausinkite ausis – pakreipkite galvą į šoną, kad vanduo ištekėtų, švelniai nusausinkite išorinę ausį rankšluosčiu.

– Venkite ausų krapštukų – jie ne tik neišvalo ausų, bet ir gali sukelti infekcijas ar pažeidimus.

– Jei nešiojate ausinukas, reguliariai jas valykite – ant jų kaupiasi bakterijos, kurios gali sukelti infekcijas.

– Peršalimo metu ypač rūpinkitės ausimis – nosies užgulimas gali paveikti ir ausų būklę, todėl svarbu tinkamai gydyti slogą.

– Reguliariai tikrinkite klausą – net jei nejaučiate problemų, profilaktinis patikrinimas kas 2-3 metus padės anksti pastebėti pokyčius.

Garsų simfonija: kai ausys vėl girdi gyvenimą

Sėdžiu parke ir stebiu, kaip vėjas šukuoja medžių viršūnes. Girdžiu lapų šnaresį, tolumoje žaidžiančių vaikų balsus, dviračio skambutį take. Šie kasdieniai garsai – tikra dovana, kurios vertę dažnai suvokiame tik tada, kai ji ima slysti iš rankų.

Ausų gydytojai kasdien grąžina žmonėms šią dovaną. Jų kabinetuose vyksta maži stebuklai – pagyvenusi mokytoja vėl išgirsta mokinių atsakymus, muzikantas atgauna subtilių garsų niuansus, mažylis nustoja verkti, kai praeina ausies skausmas.

„Labiausiai džiugina momentai, kai pacientas, kuriam pritaikėme klausos aparatą, ateina ir sako, kad vėl gali dalyvauti šeimos pokalbiuose, kad nebesijaučia atskirtas,” – dalijasi gydytoja Balčiūnaitė. „Tai primena, kad dirbame ne su ausimis, o su žmonėmis ir jų gyvenimo kokybe.”

Mažeikiai – nedidelis miestas, bet čia, kaip ir visur kitur, skamba gyvenimo melodija. Ir kartais, kad ją girdėtume visa pilnatve, reikia tik laiku ištiesti ranką pagalbai. Ausų gydytojai – tie nematomieji dirigentai, padedantys mums nepraleisti nė vienos šios melodijos natos. Tereikia žinoti, kada juos pasikviesti į savo gyvenimo koncertą.

Daugiau atsakymų į klausimus ieškokite šiame straipsnyje.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Parašykite komentarą

Previous post Kada miltelinis dažymas yra pranašiausias dažymo būdas pagal kainą?